СВЕЧАНОМ АКАДЕМИЈОМ ОБЕЛЕЖЕН ДАН ГРАДА

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић обратила се присутнима и свим суграђанима честитала Дан града
Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић обратила се присутнима и свим суграђанима честитала Дан града

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић обратила се присутнима и свим суграђанима честитала Дан града

Дан града Сомбора, 17. фебруар, обележен је низом манифестација, а централни догађај, свечана академија у Народном позоришту, била је прилика за подсећање на дешавања у протеклом периоду, али и прилика да се појединцима и организацијама које доприносе промоцији Сомбора уруче захвалнице, а најистакнутијем  Сомборцу у 2019. години   Повеља града Сомбора. Био је то и повод за сусрет са делегацијама пријатељских и братских градова: Кишпеште, Баје, Вишеграда, Звечана, Белог Манастира, Ердута, Валпова, Белишћа…

Овогодишња свечана академија под називом „Зелени пој сомборски“ била је посвећена обележавању јубиларних 150 година од заснивања првог парка, системске бриге о градском зеленилу и оснивања Сомборског певачког друштва.

Обраћајући се присутнима градоначелница Душанка Голубовић је о Сомбору говорила као о граду зеленила и песме  у којем су рођене и стварале велике личности, о Сомбору који је 271 годину слободан град.

„У години која је за нама смо настојали да оправдамо ову титулу, да чувамо нашу традицију, културу и обичај. Годину за нама обележили су многи значајни датуми, као што је 700 година од постојања насељеног места Бачки Брег, 270 година од када је Сомбор стекао статус слободног града, 160 година од када је основана наша Градска библиотека, 110 година од када је у нашем граду написана једна од најлепших љубавних песама.

Нашу традицију чували смо ткајући Стапарски ћилим. Поднели смо и захтев да буде заштићен од стране Унеска, а у овом процесу нама су помагале и наше најмлађе генерације. Поред удружења грађана у овај су се процес као чувари традиције укључили ОШ „Бранко Радичевић“ из Стапара са својом ткачком секцијом, Средња пољопривредно-прехрамбена школа у настојањима да произведе Сомборски сир, Средња економска школа од које очекујемо да произведе и брендира традиционалну Стапарску листару, јер шта је важније од сопственог идентитета.

Наставили смо добру сарадњу са Верским заједницама. Захваљујући њој успели смо да обновимо цркву у Бачком Брегу, да отворимо верски објекат на Аеродрому, да започнемо изградњу храма у Кљајићеву, Препарандија је постала новоосновани Центар за стручно усавршавање запослених у образовању и центар Школске управе.

Сачували смо све сеоске школе претварајући их у мултифункционалне центре намењене свим генерацијама. Комплетно смо обновили ОШ „Никола Тесла“ у Кљајићеву, обновили вртић „Невен“, а отворен је још један приватни вртић. Град је наставио да стипендира најбоље студенте и ђаке генерација.

Током прошле године организовали смо бројне традиционалне културне манифестације како за одрасле тако и за најмлађе суграђане, придружили смо им и Вече уличних свирача, а одржан је и концерт Симфонијског оркестра и хора  РТС-а.

Обновили смо здање Галерије „Милан Коњовић“, започели реконструкцију Грашалковић палате и радили на отварању Музеја Подунавских шваба, завршавали велику салу Културног центра, али је и Трг уметности у свом завршетку добио најбоље идејно решење.

Сомбор је град зеленила и људи који воле природу, зато смо у току прошле године засадили преко 1000 нових садница, очували наше дрвореде и паркове.

О здрављу наших становника бринули смо обезбедивши пијаћу воду у Бачком Брегу. Настојаћемо да то урадимо у Светозар Милетићу, Дорослову, Стапару и Колуту. Започели смо пројектовање Регионалног центра за третман отпада, али и реконструкције пречистача отпадних вода.

За нас је било важно да здраво живимо, али и да имамо где да се лечимо и управо због тога започело је пројектовање 8,500 метара квадратних новог модерног здравственог објекта који ће се налазити унутар болничког комплекса. Захваљујући квалитетном Плану јавног здравља за Сомбор, који је један од најбоље оцењених у Србији од стране Светске здравствене организације, Сомбор је добио нови Центар за дијабетес.

Током прошле године око тридесетак породица је збринуто из Регионалног стамбеног програма, а завршена је изградња зграде за избегла и социјално угрожена лица. Шест младих брачних парова добило је своје куће, а наставили смо и са другим мерама популационе политике. Оснаживали смо жене кроз пројекат Социјалног предузетништва, организовали Ткачку колонију и удруживали жене кроз разне пројекте, а круна свега тога је организовање Форума градоначелница Југоисточне Европе.

У области спорта финансирали смо спортске стипендије, али смо водили рачуна да имамо и бесплатне програме којима ћемо подићи ниво рекреативног бављења спортом. Инклузивни џудо и терапијско пливање  били су подршка за оне којима је помоћ спорта најпотребнија.

Сомбор је град на Европском путу и управо захваљујући томе реализовано је осам европских пројеката. Реализовани су и бројни домаћи програми. Инфраструктурно и комунално опремање како Индустријске тако и пословно-стамбене зоне и започета изградња пута Стапар – Сивац.

Сомбор је град који жели да иде у корак са временом, због тога смо прошле године добили ново Јединствено управно место, објединили смо, поједноставили и омогућили лакши приступ бројним услугама, како грађанима, тако и привреди. Постали смо шампиони безготовинског плаћања међу градовима у Србији.

На почетку нове деценије имамо и нове планове, Видовдански трг, градска пијаца, зграда Жупаније, Центар за социјални рад, Техничка школа, само су неке које ће у овој години добити нови изглед. Оживеће стари тргови и споменици, а ми Сомборци живећемо срећнији ако у свему овоме дамо свој лични допринос“  истакла је градоначелница Душанка Голубовић у свом обраћању и свим суграђанима честитала Дан града.

ПОВЕЉА ГРАДА ДОКТОРУ ДАРКУ КОСАНОВИЋУ

На свечаној академији за истакнути професионални ангажман; афирмацију и промоцију Сомбора и подизање угледа града у земљи и иностранству уручене су захвалнице  БИЉАНИ КЛИПИ, секретару Општинске организације Црвеног крста Сомбор; ЗОРАНУ СТОШИЋУ ВРАЊСКОМ, сликару, за допринос богаћењу културне ризнице Града и промовисање културне баштине Сомбора на југу Србије; СМИЉКИ СТАЈШИЋ, БАКА МИЦИ за очување и неговање технике израде традиционалног Стапарског ћилима и  допринос организовању Ткачке колоније у Стапару; за истрајност у организовању „Еланове ликовне колоније“ јединствене  уметничке  манифестације у којој равноправно учествују уметници и осуђена  лица чиме доприноси развијању културно-туристичке понуде града, СЛОБОДАНУ МЕДОЈЕВИЋУ, управнику Казнено-поправног завода Сомбор; УДРУЖЕЊУ „КЛУБ НА КУБ“; ЈКП „ЗЕЛЕНИЛО“ СОМБОР; ЈКП „ПРОСТОР“ СОМБОР; ОШ „БРАНКО РАДИЧЕВИЋ“ СТАПАР;  СОМБОРСКОМ ЕДУКАТИВНОМ ЦЕНТРУ,  ДРУШТВУ ЗА БОРБУ ПРОТИВ РАКА; АТЛЕТСКО РЕКРЕАТИВНОМ КЛУБУ „СОМАРАТОН“, МУЗИЧКОЈ ШКОЛИ „ПЕТАР КОЊОВИЋ“ СОМБОР; ПОЉОПРИВРЕДНОМ ГАЗДИНСТВУ „СТОКУЋА“ СОМБОР, ВИНАРИЈИ „ВРТ“ СОМБОР и ЧАРДИ „ПИКЕЦ“ БЕЗДАН, за развој предузетништва, унапређење угоститељских услуга и промоцију туристичке и гастрономске понуде сомборског подручја.

Повеља града Сомбора за достигнућа у 2019. години и то у области здравства и социјалне заштите додељена је др Дарку Косановићу заменику директора Опште болнице „Др Радивој Симоновић“ Сомбор и председнику Савета за здравље града Сомбора.

Програм Свечане академије изведен је према сценарију Миливоја Младеновића, а у програму су учествовали Мешовити хор Сомборског певачког друштва, Дечији хор „Шарени вокали“, Тамбурашки оркестар Музичке школе „Петар Коњовић“ и глумци Народног позоришта Сомбор.

Свечаној академији присуствовали су представници братских градова, општина, верских заједница, националних заједница, Полиције, Војске Србије, судова.

                                                                             Послови информисања и односа са јавношћу