ОДРЖАНА ПРОМОЦИЈА МОНОГРАФИЈЕ „ПЛЕМИЋКЕ ПОРОДИЦЕ БАЧКИХ БУЊЕВАЦА“

У Скупштинској сали зграде Жупаније, одржана је промоција монографије „Племићке породице бачких Буњеваца“, аутора Милана Степановића и др Атиле Пфајфера. Промоцији монографије присуствовао је и заменик градоначелника Града Сомбора Милан Стакић који се обратио и поздравио присутне суграђане.

„Још једна лепа и обимна књига о историји овог простора резултат је дугог и упорног рада наша два суграђанина. Њоме се разоткрива до сада мало познат, занимљив и значајан сегмент прошлости оног друштвеног слоја, који је пресудно утицао колико на војнички и ратни, толико и на цивилни и привредни живот наших предака у претходним вековима. Сомбор и његово ближе окружење су, без сумње, једно од средишта која су јасним и снажним нитима била везана за тему истраживања ове обимне студије. Надам се да ћете уживати читајући књигу и откривајући бројне чињенице за које до сада можда нисте знали“, рекао је Стакић.

Присутнима се обратила и уредница монографије и председница Буњевачког националног савета, др Сузана Кујунџић Остојић, која се захвалила на подршци и нагласила да је ова монографија за све време постојања савета заиста прави издавачки подухват. 

„Ова књига разлог је за понос сваког ко себе назива Буњевцем или Буњевком, разлог је за понос овог града и зато смо данас у згради Жупаније да оно што је лепо и вредно поделимо са свима“; нагласила је Кујунџић Остојић.

По завршетку уводног дела, о књизи је нешто више рекао њен први аутор, Милан Степановић, публициста који се већ деценијама бави прошлошћу Сомбора, Бачке и Војводине, о чему је написао или приредио више од 40 књига и монографија. Степановић је нагласио да ово издање представља прву историјску монографију која се научно, критички и изразито документовано, бави целокупним буњевачким племством од краја 17. до почетка 20. века.

„Монографија „Племићке породице бачких Буњеваца“, једна је опширна студија на преко 540 страна која прича о једном друштвеном слоју који се створио крајем 17. и током 18. века међу бачким Буњевцима. Тај слој је имао велики утицај на политички, привредни, војнички и ратни живот не само Буњеваца, већ и на ширем етничком простору. Неке од тих породица су били утемељивачи граничарског и грађанског Сомбора и Суботице. Те породице су оставиле велики траг у историји Буњеваца и Бачке. Занимљиво је да су се многе богате племићке породице однародиле док су сеоске и релативно сиромашне племићке породице сачувале свој буњевачки и национални осећај. Теми ове монографије смо пришли веома темељно и критички, трудили смо се максимално да будемо објективни и да научном методологијом дођемо до неких нових чињеница које чине значајан сегмент историје Буњеваца

Промоцију књиге увеличао је наступ вокалне солисткиње Радио телевизије Србије и Радио телевизије Војводине, Зоране Иђушки у пратњи тамбурашког састава „Културица“ из Сомбора.