ИРМА ЛАНГ ДОБИТНИЦА НАЈВИШЕГ ГРАДСКОГ ПРИЗНАЊА – ОКТОБАРСКЕ НАГРАДЕ

Поводом 80. годишњице од када је Сомбор ослобођен у Другом светском рату, у Великој сали зграде Жупаније, данас је одржана традиционална свечана академија. Том приликом, градоначелник Града Сомбора Антонио Ратковић, честитао је суграђанима празник и током свог обраћања поручио да Србија остаје посвећена идеалима антифашизма, слободарства, непокора и сарадње на којима су заснована савремена Европа и свет.

„Осамдесет година протекло је од 21. октобарског дана 1944. године, када су, после три и по године окупације, у Сомбор ушли први војници претходнице трупа совјетске Црвене армије и борци Сомборског партизанског одреда Народноослободилачке војске Југославије, те су бројним окупљеним грађанима огласили долазак слободе. Тиме је завршен дуг период обесправљености, несигурности и страха за живот и имовину већине наших грађана, али и страдања сваког ко није желео да се повинује окупаторском режиму и идејама фашизма. Дан ослобођења Сомбора у Другом светском рату није и једини датум у коме наш град слави слободу. Са правом смо поносни на све који нам из дубине прошлости шаљу поруку слободе, без обзира да ли је реч о 1687, 1749, 1849, 1918. или 1944. години. Колико год времена прошло, а 80 година дуго је раздобље, морамо да разумемо стварну величину зла фашизма, како бисмо могли да ценимо величину дела оних који су, жртвујући животе, победили то зло. Србија и данас остаје посвећена идеалима антифашизма, слободарства, непокора и сарадње на којима су засновани савремена Европа и свет. Зато, поштовани пријатељи, сећањима смо окренути ка прошлости коју не заборављамо и коју са дужним пијететом обележавамо, а мислима и лицем ка будућности коју обликујемо како бисмо свом потомству створили и оставили окружење достојно општег цивилизацијског напретка и човека као јединственог друштвеног, духовног и природног бића, као меру свега побројаног. Граде наш, честитам ти Дан ослобођења“, рекао је градоначелник Ратковић у свом обраћању. 

У присуству бројних гостију на свечаној академији, уручена је Октобарска награда града Сомбора, као највише градско признање за трајно животно дело. Одлуком Градског већа, на предлог Комисије, Октобарска награда за 2024. годину, припала је Ирми Ланг, за вишедеценијски посвећени рад на подручју истраживања, анализе и презентације живота и дела нашег великог сликара, маестра Милана Коњовића и успешно вођење Галерије „Милан Коњовић“, чиме је дала немерљив допринос афирмацији Сомбора као незаобилазној тачки на мапи не само српске, већ и европске и светске културе на чему јој је Град Сомбор изузетно захвалан. Ирма Ланг је рођена у Апатину 1943. године, а Гимназију је завршила у Сомбору. Дипломирала је историју уметности на Филозофском факултету у Загребу 1967. године, а као кустос – директор, радила је пуне 42 године у Галерији „Милан Коњовић“. Као изузетан организатор и велики познавалац ликовне уметности и културе са завидним знањем неколико страних језика, успешно је сарађивала са многим европским и светски признатим критичарима, сликарима, књижевницима, публицистима, новинарима. Резултат и успех такве сарадње су многобројне ауторске изложбе које је госпођа Ланг реализовала у европским и светским музејима и галеријама у Риму, Модени, Паризу, Сан Франциску, Будимпешти, Солуну, Прагу и антологијској изложби у Москви 1987. године. Дугогодишњи веома плодан и успешан рад као директор и кустос Галерије, крунисала је издавањем своје монографије под називом „Коњовић изблиза“ и „Каталог радова“ 2010. године. Овим капиталним монографским издањем Ирма Ланг је дала значајан допринос развоју Музејске делатности и културе у Србији.

Током свечаности, додељене су и захвалнице организацијама и појединцима за активан допринос очувању успомене на жртве Другог светског рата и ослобођење Сомбора 21. октобра 1944. године. Захвалнице су додељене Амбасади Руске Федерације, СУБНОР-у Сомбор, као и Бранку Мутићу, Бранку Вукобратовићу и Чедомиру Карасу, члановима месних одбора СУБНОР-а у Кљајићеву, Растини и Стапару. 

Прославу Дана ослобођења Сомбора својим наступом увеличао је наступ ученика Музичке школе „Петар Коњовић“ Сомбор, а по завршетку свечане академије, суграђани су могли да уживају и у концерту ансамбла „Козачка кућа“ из Волгограда, у Народном позоришту, коју је поводом Дана ослобођења Сомбора поклонила Амбасада Руске Федерације.