Сомборске музичке свечаности – СОМУС, под слоганом „Музичке нити, породичне приче“ свечано су отворене у четвртак, 24. октобра у Градској кући.
На самом почетку, присутнима се обратила директорица Културног центра „Лаза Костић“ Ксенија Јанковић која је истакла да јој је част што, као неко ко је као ученик сомборске Музичке школе стасао уз овај фестивал, ове године имала прилику да стоји на челу његове организације. Програм 12. СОМУС-а представио је уметнички директор фестивала Михајло Зурковић, а испред локалне самоуправе присутне је поздравила градска већница за област културе и образовања Јасмина Илић.
Прве вечери фестивала публика је имала прилику да чује концерт „Музика која спаја“ на ком су наступили Маја Богдановић – виолончело и Данијел Роуланд – виолина.
Током трајања 12. СОМУС-а, Сомборска публика ће у петак имати прилику да чује концерт под називом „Чајанка код господина Твајнингса“ на ком ће наступити пијаниста Душан Тороман, а гошћа ће бити Сања Бизјак. У суботу 26. октобра на концерту „Јевреји у музици“ наступиће Пабло Шацман – виолина, Лидија и Сања Бизјак и Михајло Зурковић – клавири, са гостима. Недеља у 11 часова резервисана је за концерт „Млади Сомборци“ на ком ће се представити Катарина Малбаша – клавир, а у 20 часова Лидија и Сања Бизјак представиће Музику наших композитора за два клавира: Милан Михајловић и Исидора Жебељан. У понедељак у 11 часова биће приређен „Матине за децу“, а фестивал ће заванично бити затворен концертом „СОМУС фамилија свој(ој) деци“ – Животињски карневали у огледалу: Сен – Санс, Конесон, под диригентском палицом Александра Којића.
Поред главног дела, СОМУС је по први пут имао предфестивалски програм, а у недељу, 3. новембра у 20 часова одржаће се Одјеци СОМУС-а под називом „На крилима песме“ када ће наступити Гудачки квартет ТАЈЈ и сопран Соња Шарић.
Фестивал су подржали Град Сомбор Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама и Министарство културе.