ДАН ПРОСВЕТНИХ РАДНИКА У СОМБОРУ ОБЕЛЕЖЕН ДОДЕЛОМ ПРИЗНАЊА „АВРАМ МРАЗОВИЋ“

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић са добитницама награде „Аврам Мразовић“
Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић са добитницама награде „Аврам Мразовић“

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић са добитницама награде „Аврам Мразовић“

Поводом 8. новембра – Дана просветних радника, у Великој сали Скупштине града организована је пригодна свечаност на којој је просветним радницима уручено признање „Аврам Мразовић“, захвалнице и новчана награда.

Признање „Аврам Мразовић“ установљено је 2015. године и додељује се просветним радницима са територије Града Сомбора за ангажман који доприноси подизању стандарда кроз иновативан рад у предшколском, основношколском и средњошколском  образовању.

На овогодишњем конкурсу за доделу признања надлежна Комисија је одлучила да се признање „Аврам Мразовић“ у области предшколског образовања додели васпитачици Предшколске установе „Вера Гуцуња“ Недељки Живковић, у категорији основношколског образовања и васпитања Едити Сакали, педагогу у ОШ „Братство  Јединство“ у Сомбору и у категорији средњошколског образовања и васпитања овогодишње признање „Аврам Мразовић“ додељено је др Лидији Неранџић Чанда, професорки српског језика и књижевности у Гимназији „Вељко Петровић“ у Сомбору.

Признање и захвалнице награђеним просветним радницима уручила је градоначелница Сомбора Душанка Голубовић која је учитељима, васпитачима, професорима и наставницима честитала Дан просветних радника и истакла да је ово прилика да величамо име и значај нашег Сомборца и визионара Аврама Мразовића.

„Подсетићу да смо прошле године обележили 240 година од када је основана прва школа за образовање српских учитеља на читавом словенском југу, чувена Норма, чији је оснивач и утемељитељ управо Аврам Мразовић. Захваљујући њему пре више од два века Сомбор је постао центар образовања. Наша је жеља да такав остане и у будућности. Зато смо и у претходним годинама и у овој години, улагали у све оно што чини образовање у нашем граду, од предшколског, основног, преко средњошколског и све оно што је у надлежности Града Сомбора. Наша је жеља да свако сомборско дете има право на предшколско образовање од најранијег узраста, те смо кренули у доградњу објеката предшколских установа, повећавали број смештајних капацитета и подстицали и приватне вртиће. Сходно томе готово да ни једно дете не чека на упис у вртиће и на томе ћемо радити и у будуће.

Највеће инвестиције у области предшколског васпитања и образовања ове године имали смо из мера популационе политике у објекту вртића „Невен“ у Коњевићевој улици. Ништа мања наша жеља није ни да у основним школама имамо квалитетне услове за образовање и васпитање, те ћемо стога и даље улагати у зграде и друге објекте и опремати наше школе. Највеће инвестиције ове године имали смо у ОШ „Никола Тесла“ у Кљајићеву.

За нас је од значаја и средњошколско образовање, даље усмеравање и афирмација наших средњих школа да иновативним и развојним програмима афирмишу и даље Сомбор као центар образовања и васпитања. Највеће инвестиције ове школске године имаћемо у Средњој техничкој школи где је то и најпотребније. О свему овоме када говорим, говорим о зградама, објектима и опреми и о свему ономе што заправо без људског фактора и потенцијала нема никаквог смисла. Отуда заправо сматрам највећом инвестицијом ове године отварање Центра за стручно усавршавање запослених у образовању, одакле очекујемо да потекне један велики расадник знања у коме ће наши просветни радници  бити слушаоци, али и предавачи и у том смислу такође утицати на центар образовања у Сомбору.“

Свечаности поводом Дана просветних радника присуствовали су просветни радници предшколског, основношколског и средњошколског образовања, представници Школске управе Сомбор, Педагошког факултета, као и представници органа локалне самоуправе у Сомбору.

У свечаном делу програма учестовали су ученици Гимназије „Вељко Петровић“ из Сомбора и хор Сомборског певачког друштва.

НЕДЕЉКА ЖИВКОВИЋ рођена је 1962. године у Белом Манастиру, Република Хрватска, где је завршила Основну школу „Јован Лазић“, а потом и средњу школу „Братство- јединство“ смер управно- правни референт. Педагошки факултет – програм студија предшколског одгоја уписује 1981. године у Осијеку.

Након завршеног школовања прво радно искуство стиче у Радној организацији за одгој, негу и заштиту деце предшколског узраста „Вељко Влаховић“ у Белом Манастиру, затим прелази у Дечји вртић „Радост“ у Дарди, док у Предшколској установи „Вера Гуцуња“ у Сомбору ради непрекидно од 1998. године.

Протеклих 30 година испратила је многе генерације, одрастала и учила заједно са децом, уживала у дечијим и властитим успесима, истраживала дечје и своје могућности, стално улазећи са великим интересовањем у све што је ново. У свом раду ослушкује интересовања деце, подстиче децу да изражавају своје мишљење, жеље и потребе, укључује децу и родитеље у припрему и реализацију активности, подстиче сарадњу у сваком погледу. Улаже много труда у добру сарадњу са породицом што доводи до лакшег решавања текућих проблема, изграђивања поверења и спремности чланова уже и шире породице да се лично ангажују у процесу учења. Веома често себи и деци пружа могућност да ствари виде из другог угла, да се пева и прича на необичан начин, да се бива у неоуобичајеним и замишљеним ситуацијама и просторима. Подстиче игру у малим групама, игру у којој се уважавају различитости и идентитети, а посебну пажњу посвећује осамостаљивању деце у бризи о себи и другима.

Недељка је своје стручно усавршавање наставила кроз присуство бројним семинарима, трибинама и конференцијама, на који начин је размењивала искуства са људима истих интересовања и стицала нова знања. Међу многим реализованим пројектима истакао се пројекат „Стара здања Сомбора“ презентован на стручном скупу „Васпитачи васпитачима“ на Златибору. Установу је представљала на Колонији „Дечијег пријатељства“ у Штипу (Македонија), као и у Врању у оквиру пројекта „Вртић као сигурно и подстицајно окружење за учење и развој“.

У свом раду посебну пажњу посвећује коришћењу ресурса средине и сарадњи са локалном заједницом. Организује посете институцијама културе (галерија, музеј, библиотека), упознаје децу са занимањима одраслих кроз посете и позивања стручних лица, те користи сваку прилику за богаћење дечијих сазнања.

Недељка је дете у души, пуна стрпљења и размевања, нежне руке и пријатног гласа, те је тако и омиљена међу децом. Свакодневно осмишљава активности које маме дечији осмех и продубљују машту. Прослављајући дечије рођендане „путује“ земљама света док причама за лаку ноћ наговештава нове авантуре. Мотивацију проналази у дечијем осмеху и топлом јутарњем загрљају, што јој показује да уложени труд није узалудан и да њиме треба и даље крочити.

ЕДИТА САКАЛИ, рођена.1958 у Сомбору. Педагошку академију ,,Жарко Зрењанин“ завршила је у Сомбору и након тога у Новом Саду на Филозофском факултету уписује смер Педагогија . Дипломира међу првим студентима у генерацији.

У основну школу ,,Братство јединство“ Сомбор запошљава се 01.09.1982. године где и данас ради. Од 01.02.2002. године до 01.02.2003. године била је ангажована у Школској управи Сомбор на пројекту – Школско развојних програма.

У току свог рада стручно и професионално обавља послове стручног сарадника – школског педагога по прописаном програму за стручне сараднике.

Активно је учествовала у 14 домаћих и међународних пројеката, бројним  трибинама, округлим столовима, фокус групама, конференцијама и научним скуповима. Реализатор је 19 акредитованих програма од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Едита Сакали је била сарадница на изради приручника за превенцију родно заснованог насиља под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја, а главни је и одговорни уредник часописа „Педагошка стварност“, публикације од посебног интереса за науку.

Током свог професионалног ангажмана радо је помагала студентима Педагошког факултета у писању семинарских радова, припреме за час, реализацији истраживања и писање дипломских радова. Такође има добру сарадњу са Филозофским факултетом у Новом Саду, смер Педагогија у помагању у истраживању студената, писању семинарских радова дипломских радова, као и примање студената за обављање праксе из предмета Методика рада школског педагога у ОШ ,, Братство јединство“ у Сомбору. Пружала је стручну помоћ колегама у изради магистарских, мастр и докторских радова.

Била је координатор за Вршњачку медијацију Суботица-Сомбор-Нови Сад у периоду 2006-2007. године. Била је два мандата у Управном одбору Педагошког друштва Србије, а четири мандата Педагошког друштва Војводине и два пута у Школском одбору у школи. Њен основни пословни мото је да ни један ученик из кацеларије педагога не може да изађе без осмеха!

Поседује ентузијазам, посвећеност, одговорност, способност организовања, самоиницијативна је и амбициозна, комуникативна, вредна и спремна на тимски рад и велики професионализам у својој пракси.

ЛИДИЈА НЕРАНЏИЋ ЧАНДА – доктор је филолошких наука, професорка Српског језика и књижевности у Гимназији „Вељко Петровић“ у Сомбору која представља угледни пример наставника 21. века. Њену предузимљивост, креативност и изванредну наставну праксу, потврђују многобројне награде и признања који је сврставају међу најиновативније наставнике нашег града, Републике, региона, света.

За 28 година рада у просвети континуирано има високореферентне резултате и постиже значајна постигнућа у раду, учествује у развијању и јавном представљању примера добре праксе; успешно примењује савремена достигнућа, методе и технологије у образовно-васпитном и научном раду; доприноси унапређивању квалитета рада установе у настави и ваннаставним активностима, доприноси угледу установе у којој ради, града Сомбора, Србије,  у домаћим и међународним оквирима.

Има звање педагошког саветника;  просветног саветника – сарадника.  Научни је сарадник Филолошког факултета у Београду; спољњи сарадник Завода за унапређење васпитања и обазовања; ванредни је члан редакције и лектор „Савремена настава“- стручне књиге из области образовања, Подгорица; члан шире Управе Друштва за српски језик и књижевност Србије; председник Друштва за српски језик и књижевност Србије – Подружница Сомбор; члан Управног одбора Форемест фондације и амбасадор Србије (једне од највећих светских образовних организација); реализатор акредитованог семинара бр. 708 ЗУОВ-а (Методички приступ обради књижевности).

Добитник је 60 републичких признања од стране Министарства просвете Р. Србије и Друштва за српски језик и књижевност Србије за менторство ученицима који су  освојили једно од прва три места на републичким такмичењима из: српског језика и језичке културе, лингвистике,  књижевности. Два пута (2012. и 2013.) била је вођа олимпијског лингвистичког тима Републике Србије. Једини је двоструки добитник Признања „Др Ђорђе Натошевић“ (шк. 2000/2001. И 2016/2017.) за изузетне васпитно – образовне резултате и за рад са талентима, које додељује Покрајински секретаријат за образовање. Једна је од суоснивача Асоцијације најбољих наставника ex Yu, и носилац титуле Најбољи наставник ex Yu. Добитница је престижног светског признања  најбољих наставника „Global Teacher Award 2019”.

Са ученицима је учествовала у неколико међународних пројеката.

Рецензент и лектор неколико универзитетских уџбеника, збирки поезије, романа, монографија. Организатор и модератор књижевних вечери.

Вишегодишњи је сарадник на три научноистраживачка пројекта Одсека за славистику Карл-Гранц факултета у Грацу, Аустрија. Научне радове (укупно 27) објавила је у категоризованим стручним часописима.

Гимназија „Вељко Петровић“ је  на њену иницијативу и ангажовање постала  национални партнер научно-образовног програма  ЛУМА Центра Финска  (заједнице финских универзитета) који је добитник „Global Best Awards 2018“ као најбољи европски програм СТЕМ образовања у школама.

                                                                Послови информисања и односа са јавношћу