Поводом 8. новембра – Дана просветних радника, у Великој сали Скупштине града организована је пригодна свечаност на којој је најистакнутијим просветним радницима у 2024. години, уручено признање „Аврам Мразовић“, захвалнице, новчана награда и књига у луксузном повезу која говори о нашем првом српском просветитељу и архиепископу Светом Сави. Признања су добили појединци који су радили на унапређењу образовања млађих генерација у Предшколској установи, основним и средњим школама са територије Града.
На основу пристиглих предлога, надлежна Комисија одлучила је да се признање за ангажман који доприноси подизању стандарда кроз иновативан рад у области предшколског образовања и васпитања додели Љиљани Вулић, васпитачици у објекту вртића „Петар Пан“ у Сомбору, у категорији основношколског образовања и васпитања Слободанки Тодоровић, професорици разредне наставе у ОШ „Доситеј Обрадовић“ у Сомбору и у категорији средњешколског образовања и васпитања Маји Павићевић, професорици математике у Гимназији „Вељко Петровић“ Сомбор.
Признање и захвалнице награђеним просветним радницима уручио је градоначелник Града Сомбора Антонио Ратковић, који се овом приликом захвалио свим учитељима, васпитачима, професорима и наставницима који свакодневно у својим учионицама деле знање онима који су наша будућност.
„Данас, на Дан просветних радника, желимо да се захвалимо вама који свакодневно у својим учионицама делите знање онима који су наша будућности, а дубоко сам уверен да је основ те будућности управо у образовању. Поред тога што нам је важно да у школама раде најбољи, најкомпетентнији и најмотивисанији учитељи и професори, веома нам је битно да услови у којима просветни радници раде, а наша деца уче, морају да буду у складу са потребама савремених трендова, да учионице буду окречене, чисте и зими топле, а током топлих месеци адекватно расхлађене, да имамо опремљене кабинете, довољно рачунара и остале образовне технологије којима часове чините занимљивијим и ученике подстичете на креативност. За такав исход, неопходно је да радимо партнерски, у синергији, да ми у локалној самоуправи и даље будемо са вама и уз вас и обезбеђујемо квалитетне услове за ваш рад и за учење наше деце, а да ви својим знањем, звањем и радом те услове искористите на најбољи начин и помогнете својим ђацима да у оном најбољем смислу развијају дух такмичара и победника. Још једном свима вама честитам Дан просветних радника и желим још много иницијатива за подизање квалитета образовања у нашем граду“, рекао је градоначелник Ратковић у свом обраћању.
Љиљана Вулић је рођена 1964. године у Сомбору. Основну, средњу и вишу педагошку академију завршила је у свом родном граду. Након уласка у брак, преселила се у Плашки у Републику Хрватску, где је постала мајка једне Биљане. У Плашком је живела и радила осам година, да би се и услед ратних дешавања 1995. године у „Олуји“ вратила у свој родни град. Запослила се у Предшколској установи „Вера Гуцуња“ на пословима спремачице, помоћне раднице у кухињи и сарадника. По отварању нове групе обданишта у Станишићу добила је радно место васпитача где је радила три и по године, а након тог времена, прешла је у вртић „Петар Пан“ у Улици Илије Бирчанина у Сомбору где и данас ради. Љиљана се стручно усавршавала похађањем акредитованих семинара и обука, међу којима је и програм дигиталних компетенција као и обука за нове Основе програма и учешће на сусретима васпитача, а стечена знања и размењена искуства је успешно примењивала у васпитно образовном раду са својом групом. Нова сазнања су јој пружила могућност веће слободе у раду са децом, истраживање, задовољавање дечије радозналости и зачудности као и могућност веће креативности и бољих сарадничких односа са родитељима кроз њихово директно укључивање. Са припремном предшколском групом којој је била васпитачица, радо се одазивала на хуманитарним акцијама и била незаобилазна сарадница у реализацији програма за дан Установе на тему „Војводином равном“.
Слободанка Тодоровић је свој радник век започела у ОШ „21. Октобар“ у Сомбору, стални радни однос у ОШ „Доситеј Обрадовић“ засновала је 1989. године. Издваја се изузетним личним чином и постигнућима којима утиче на развој и подиже квалитет рада у школи у којој је запослена, али и шире. Веома је иновативна, осмишљава подстицајну средину за учење усклађујући циљеве, садржаје, методе рада и очекивање исходе. Увек заступа најбољи интерес ученика и гради атмосферу међусобног поверења. Развија емпатију, толеранцију и сарадњу код ученика кроз активности хуманитарног карактера као и друштвено одговорну свест код ученика кроз сарадњу и активности са удружењима у локалној заједници. Њени ученици су учесници бројних републичких такмичења и смотри, ликовних и литерарних конкурса, математичких, информатичких и спортских такмичења, али и хуманитарних акција. У овиру пројектне наставе са својим ученицима је снимила филм о Сомбору који се може погледати на интернету. Похађала је бројне обуке програма стручног усавршавања. Писма подршке учитељици Слободанки написали су четири генерације њених ђака, родитељи ученика, колеге из колектива, Удружење сомборских учитеља који ће уједно поводом Дана просветних радника учитељици Слободанки доделити признање „Јавна похвала учитељу“ које има за циљ да препозна и награди изузетне учитеље који својим трудом, залагањем и посвећеношћу доприносе развоју образовања и васпитања.
Маја Павићевић рођена је у Врбасу 1971. године, где је завршила Гимназију, а потом и природно – математички факултет у Новом Саду и добила звање дипломираног математичара. Прво наставничко искуство је стицала у Основној школи у Дорослову и ОШ „Доситеј Обрадовић“ у Сомбору, а последњих 20 година је професор математике у сомборској Гимназији „Вељко Петровић“. Професорица Маја у свом раду користи различите врсте наставе, облике, методе и технике рада, али посебан изазов и мотивација у наставном процесу за професорицу Павићевић је рад са талентованим ученицима.
Свечаности су присуствовали и заменик градоначелника Милан Стакић, чланица Градског већа за област културе и образовања Јасмина Илић, начелница Школске управе Милана Минарски, чланови Одељења за образовање и директори предшколске установе, основних и средњих школа.
Целокупан програм увеличао је наступ хора Гимназије „Вељко Петровић“, солисткиње дечијег хора „Шарени вокали“ Петре Лалић и Тин клуба „Шарених вокала“, под управом диригенткиње Марије Хајнал, те ученика петог разреда ОШ „Аврам Мразовић“ Сомбор.