ЈАЧАЊЕ ТРАНСПАРЕНТНОСТИ,КОМУНИКАЦИЈЕ И УЧЕШЋА ГРАЂАНА КРОЗ УНАПРЕЂЕЊЕ ВЕБ САЈТОВА ЛОКАЛНИХ САМОУПРАВА-ГРАД СОМБОР ПОСТИГАО НАЈБОЉИ РЕЗУЛТАТ И НАПРЕДАК

(фото архива)

У току марта и априла 2020. године, УСАИД Пројекат за одговорну власт (ГАИ) је спровео другу по реду процену квалитета веб сајтова партнерских локалних самоуправа. Почетна процена стања са препорукама за унапређење за првих седам градова и општина спроведена је пре годину дана по истој методологији, док је ове године иницијална анализа урађена за још шест градова и општина које су се пројекту придружиле у новембру 2019. године. Методологија ГАИ пројекта за процену квалитета веб сајтова се заснива на захтевима правног оквира у области е-управе, на добрим праксама у погледу доступности, структуре и садржаја веб сајтова, као и на основу модела интернет сајта локалне самоуправе који је ГАИ развио 2019. године.

Овогодишње истраживање је показало да је већина локалних самоуправа применила препоруке које је добила прошле године и остварила напредак и побољшала резултат, односно побољшала изглед, садржај, структуру и техничке перформансе својих сајтова. Напредак се највише уочава у делу који се односи на садржај веб сајтова, односно на доступност или ажурност информација и докумената. Најбољи резултат ове године, као и највећи напредак у односу на прошлогодишње истраживање постигао је град Сомбор, који је применио велики број препорука датих у анализи од пре годину дана.

Упркос напретку у највећем броју области, овогодишња процена веб сајтова показала је пад у скоро свим анализираним градовима и општинама у делу који се односи на е-услуге, што је последица постављања новог портала е-управе и губитка неких од услуга које су градови и општине имали регистроване до 2019. године. Изузетак је град Сомбор, који је не само одржао, него и поправио свој резултат и у овој области. Закључак о стању е-управе, као и оцене неких других индикатора који узимају у обзир дизајн, графичка решења, језик, писмо, навигацију или технологије које помажу особама са инвалидитетом да приступе садржајима, указују на то да је унапређење веб сајтова градова и општина континуиран процес који треба да прати брз развој информационих технологија и нове захтеве који долазе од заједнице која све присутнија у виртуелном простору. ГАИ пројекат ће, због тога, интензивно сарађивати са својим партнерима на побољшању локалних интернет презентација.

Веб сајтови градова и општина представљају један од најважнијих алата за обезбеђивање транспарентности у раду локалних управа, односно за доступност података, докумената и информација од јавног значаја. Осим тога, веб сајтови обезбеђују брзо и правовремено информисање јавности како о раду управе, тако и о дешавањима у локалној заједници. Онлајн присуство градова и општина пружа велике могућности за комуникацију са грађанима, односно омогућава учешће јавности у доношењу одлука кроз онлајн анкете, консултације, виртуелне јавне расправе и форуме за размену идеја, мишљења и предлога. На крају, добри веб сајтови омогућавају да се услуге које пружа локална самоуправа пружају онлајн, чиме се знатно повећава ефикасност и квалитет тих услуга.  Због свега овога, унапређење структуре и садржине веб сајтова општина је у фокусу ГАИ пројекат од почетка и биће настављено током трајања пројекта.