
Хол на првом спрату сомборске Гимназије „Вељко Петровић“ оплемењен је скулптуром која је посвећена великом српском научнику Милутину Миланковићу. Скулптура је рад вајара Драгана Рајшића, а у хол сомборске Гимназије доспела је захваљујући Министарству културе и информисања које је откупило овај рад и скулптуру даровало Гимназији „Вељко Петровић“.
Скулптуру под називом „Небески механичар“ открила је градоначелница Сомбора Душанка Голубовић која је истакла да јој је част „да у Сомбору имамо прилику да спојимо уметност и науку“.
- Врхунац уметности, а уједно и науке јесте да се споји неспојиво, а то су наука и уметност. Зато је врхунац науке да уметничким, талентованим, преданим радом стигнемо до нових открића и сазнања, а тако је и у уметности. Сматрам да ће ово дело уметника Рајшића оплеменити простор сомборске Гимназије као места из којег произилази и наука. Надам се да ће скулптура инспирисати наше ученике, као и професоре да у свом раду раде на себи, раде са ђацима и да сваки пут иступе један корак више и да теже тешко достижном, а то је спајање науке и уметности – казала је градоначелница и захвалила се вајару Рајшићу и Министарству културе и информисања које је препознало значај ове активности и омогућило да се оплемени простор сомборске Гимназије, а тиме
подстакне стваралачки рад и професора и ученика.
Откривању скулптуре присуствовао је и Немања Сарач, члан Градског већа за област културе.
Непосредно пре откривања скулптуре о Милутину Миланковићу и значају постављања овог дела у холу Гимназије, говорили су Ладислав Фекете, директор Гимназије „Вељко Петровић“, Борислав Станичков, начелник Школске управе Сомбор, аутор скулптуре Драган Рајшић, те Ђорђе Нешић, директор Културног и научног центра „Милутин Миланковић“ у Даљу, где је Миланковић рођен.
***
Милутин Миланковић је рођен 28. маја 1879. године , “путник је кроз васиону и векове”, грађевински инжењер, доктор техничких наука, академик, професор Београдског универзитета, потпредседник Српске академије наука и уметности. Научник који је математички објаснио настанак ледених доба, творац нове методологије у климатологији, отац климатског моделирања, аутор најпрецизнијег астрономског календара и неимар многих значајних грађевинских објеката у свету и Србији, данас је, по светским мерилима, признат као један од великана науке XX века. Америчка свемирска агенција НАСА га сврстава у 10 најзначајнијих научника свих времена. Миланковић је преминуо 12. децембра 1958. године.
Фотографија Милутина Миланковића преузета је са сајта Удружења „Милутин Миланковић“