СВЕЧАНОМ АКАДЕМИЈОМ ОБЕЛЕЖЕН 270-ТИ РОЂЕНДАН ГРАДА СОМБОРА

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић приликом свог обраћања
Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић приликом свог обраћања

Градоначелница Сомбора Душанка Голубовић приликом свог обраћања

Дан града Сомбора, 17. фебруар, обележен је низом манифестација, а централни догађај, свечана академија у Народном позоришту, био је прилика за подсећање на дешавања у протеклих 270 година од стицања статуса слободног краљевског града, али и прилика да се појединцима и организацијама које доприносе промоцији Сомбора уруче захвалнице, а најистакнутијем  Сомборцу у 2018. години  уручи Повеља града Сомбора. Био је то и повод за сусрет са делегацијама пријатељских и братских градова: Кишпеште, Баје, Вишеграда, Пирота, Звечана, Пљевља, Мојковца, Новог Пазара, Белог Манастира, Суботице, Новог Сада, Оџака, Куле, Апатина …

Обраћајући се присутнима градоначелница Душанка Голубовић је о Сомбору говорила као о граду у којем је су рођене и стварале велике личности, о Сомбору који представља дом за више од двадесет различитих нација, различитих култура, религија, обичаја, граду у  којем се преплићу прошлост, садашњост и будућност.

„У години за нама Сомбор је обележио читав низ јубилеја и значајних датума од 240 година од оснивања Норме Аврама Мразовића, 120 година од рођења чувеног сликара Милана Коњовића,  100 година присаједињења Сомбора Србији али и Дан ослобођења Сомбора у другом Светском рату, Батинску битку и бројни други значајни датуми.

Током прошле године одржали смо низ, сада већ традиционалних, манифестација попут СОМУС-а, Позоришног маратона, Арт окупације, Терминала, Ликовне јесени… по први пут смо организовали филмски фестивал.

 Град Сомбор такође слови и за град образовања. У жељи да га таквим и очувамо, током прошле године улагали смо у школе, обнављали их и опремали, проширили смо и две васпитне групе унутар предшколске установе и започели са суфинансирањем приватних вртића. Оно са чиме се највише поносимо јесте што смо успели да отворимо ново информатичко одељење у сомборској Гимназији. У жељи да Сомбор остане центар високог образовања пружили смо пуну подршку опстанку Педагошког факултета али свакако настојимо у намери да број високошколских установа у граду буде и већи.

2018. годину завршили смо оснивањем Центра за стручно усавршавање у образовању који ће имати седиште у згради Препарандије, која је била и остаће зграда намењена образовању.

У циљу очувања квалитетне здравствене заштите пружили смо подршку опстанку амбуланти у насељеним местима, комплетно смо обновили амбуланту Дома здравља у Мирној улици, али смо радили и на јачању кадровских капацитета у овој установи. Годину смо завршили Планом јавног здравља за Сомбор, који је један од најбоље оцењених у Србији од стране Сетске здравствене организације.

Током прошле године започели смо изградњу зграде за избегла и социјално угрожена лица и завршили пројекат обнове зграде Центра за социјални рад. Проширили смо круг корисника, али и круг услуга које се субвенционишу од стране града када су у питању комуналне услуге намењене најрањивијим групама становништва. Проширили смо и рад дневног боравка за лица са сметњама у развоју и омогућили функционисање током викенда. У 2018. години започео је и дао изузетне резултате пројекат „Инклузивни џудо“.

У прошлој години подржавали смо и жене кроз разне пројекте, а нисмо занемарили ни најстарије суграђане и захваљујући Удружењу пензионера у Сомбору прошле године је одржан први „Сајам пензионера“.

У области спорта финансирали смо спортске стипендије, али смо водили рачуна да имамо и бесплатне програме којима ћемо подићи ниво рекреативног бављења спортом. Источна трибина градског стадиона добила  је своју функцију, а град Сомбор био је домаћин бројних такмичења.

За град Сомбор током прошле године можемо да кажемо да  има и Европску будућност зато што успешно реализује бројне Европске пројекте почевши од пројекта „Виситус“, пројекта „Сомбор-Баја 2“, пројекта социјалног предузетништва за жене у руралним подручјима, пројекта „Гринвеја“ и „Европског Амазона“.

Реализовани су и бројни домаћи програми. Инфраструктурно и комунално опремање како Индустријске тако и пословно стамбене зоне, изградња доводника воде, фабрике воде и црпне станице захваљујући којој ћемо 4 нова насељена места прикључити на адекватан систем водоснабдевања. Обнављали смо путеве, отварали кружне токове, отворили Туристички информативни центар.

Град Сомбор је током 2018. године био место и нових приватних инвестиција попут Електране на биомасу, проширења једног домаћег и отварање једног страног трговинског ланца, изградње једне велике поликлинике, хотела, царинског терминала и бројних других приватних инвестиција. Жеља нам је да тако наставимо и у 2019.  години да се у Сомбору још више инфраструктурно улаже, да се бројна културна дешавања и даље препознају у односу на остале, али и да, свакако, дамо један нови печат поред оног што радимо применом савремених технологија, креативних индустрија и  свега онога што град Сомбор може да учини градом будућности.

Зато нека ових 270 година иза нас буде сведочанство како се може бити и препознат и занемарен, како се може бити међу првима и међу последњима, како се може бити и победник и губитник али зато треба да знамо да иза сваког  пораза постоји шанса за нову победу. Да иза сваке пропуштене прилике стоји шанса за нови успех, и управо зато свако од нас треба да постигне једну победу више и један успех више у односу на претходни, јер ћемо само тако бити слободни и осећаћемо се краљевски у граду који је тај епитет у наслову одавно заслужио и оправдао“  истакла је градоначелница Душанка Голубовић у свом обраћању и свим суграђанима честитала Дан града.

ПОВЕЉА ГРАДА ПРОФЕСОРУ ДУШКУ ОБРАДОВИЋУ

На свечаној академији за истакнути професионални ангажман; афирмацију и промоцију Сомбора и подизање угледа града у земљи и иностранству уручене су захвалнице удружењима  УГ „БУЊЕВАЧКО КОЛО“ СОМБОР, УДРУЖЕЊУ НЕМАЦА „ГЕРХАРД“ СОМБОР, УГ „УРБАНИ ШОКЦИ“ СОМБОР и МАЂАРСКОЈ ГРАЂАНСКОЈ КАСИНИ СОМБОР за допринос очувању традиције, неговању духа заједништва и мултикултуралности и богаћењу културне понуде града.

НАРОДНОМ ПОЗОРИШТУ СОМБОР  за освојену награду на Фестивалу медитеранског театра – Пургаторије 2018 за најбољу представу „Кад би Сомбор био Холивуд“

ПРЕДУЗЕЋУ „МОBILITY MGB“ ДОО“ СОМБОР за друштвено одговорно пословање и иновативан приступ пружању услуга социјалне заштите најрањивијим категоријама суграђана

САЈОНЕЛИ КРГА за допринос реализацији пројекта „Инклузивни џудо“ и укључивања младих и деце са сметњама у развоју у спортске активности

КУД-у  „Раванград“  Сомбор за освојену Златну плакету на Покрајинској смотри – старија група деце за кореографију „Буњевачке игре“  под  уметничким руководством Љиљане Шелембер

КУД – у „Ђурђевак“  Кљајићево  за освојену Сребрну плакету на Покрајинској смотри – старија група деце за кореографију „Игре из Беле Паланке“ под уметничким руководством Љиљане Бјеливук

МКПЗ „СТАПАР“   (Месној културно-просветној заједници) за освојену Сребрну плакету на Покрајинској смотри – млађа група деце за кореографију „Игре из  Срема“ под руководством Жарка Горетића

СОМБОРСКОМ ПЕВАЧКОМ ДРУШТВУ за освојено друго место мешовитих хорова на 6. Међународном музичком фестивалу у Братислави под управом Милана Радишића

ДАВИДУ КЕЦМАНУ ДАКУ за освојену књижевну награду „Милован Видаковић“ за најбољу причу по конкурсу „Српских недељних новина“ за 2018. годину

СЛУЖБИ ХИТНЕ ПОМОЋИ СОМБОР за испољену посвећеност послу и допринос спасавању људских живота

 Др СТЕВАНУ ЦВЕТИЋАНИНУ за допринос развоју хирургије и савремених медицинских метода лечења пацијената у Општој болници „Др Радивој Симоновић“ Сомбор

Проф. Др САШИ БОШЊАКУ за изузетно успешно вредноване и реализоване пројекте из средстава предприступних фондова Европске уније

ИШТВАНУ СИЛАЂИЈУ,   SZILAGYI ISTVAN за изузетан допринос развоју сарадње два братска града Сомбора и Кишпеште кроз пројекат размене ученика основних школа „У знаку Европе и сигурности“

Капетану полиције ЈОСИПУ КОБЕРСКОМ за значајан допринос расветљавању најтежих кривична дела.

Повеља града Сомбора за достигнућа у 2018. години и то у области просвете и развоја школства и унапређење и заштите животне средине од значаја за град Сомбор,  на предлог Гимназије „Вељко Петровић“, додељена је Душку Обрадовићу, професору ове сомборске школске установе.

Програм Свечане академије изведен је према сценарију Миливоја Младеновића, а у програму су учествовали Мешовити хор Сомборског певачког друштва са диригентом Миланом Радишићем и глумци Биљана Кескеновић, Марко Марковић, Саша Торлаковић и Леа Јевтић.

Свечаној академији присуствовали су и представници братских градова, општина Западнобачког управног округа, верских заједница, националних заједница, полиције, Војске Србије, судова, тужилаштва, јавних комуналних предузећа, јавних установа, школа…

Послови информисања и односа са јавношћу