У СОМБОРУ ОБЕЛЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН СЕЋАЊА НА ЖРТВЕ ХОЛОКАУСТА

Поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста у Сомбору је одржана свечана академија у организацији Јеврејске општине Сомбор, а уз подршку Савеза јеврејских општина Србије.

Градоначелник Сомбора Антонио Ратковић у име града поздравио је присутне и истакао да је у Сомбору пре Другог светског рата живело готово 1200 Јевреја, што је представљало близу четири процента ондашњег сомборског становништва, да је ослобођење доживело свега њих 250, а да се из логора и са ратишта у Сомбор вратило тек педесетак Јевреја.

„Кажу да је историја учитељица живота. Ми данас такође пишемо једну страницу историје овог нашег лепог града који несебично шири руке сваком добронамерном путнику. И та страница ће нас учити, јер ће на њој бити исписано да Сомбор није заборавио своје суграђане који су били жртве једне погубне и ирационалне политике каква је била политика холокауста. Остаће записано да се као један мали, али истински мултиетнички град потрудио да допринесе да се не заборави неправда учињена таквом политиком и да остаје будан пред чињеницама историје зарад будућности живота покољења који ће у њему живети“, поручио је Ратковић.

Потпредседница Владе, министарка културе и информисања Маја Гојковић нагласила је да је Холокауст, као мрачан и узнемирујући подсетник на то до чега може довести мржња и сумануто убеђење да је живот  неких људи безвредан, најболнија рана у људској историји, те да  због одговорности према будућности људског рода, сећање на њега мора да се преноси са генерације на генерацију, како се такво и слично зло више не би поновило.

„Србија памти жртве Холокауста, негује културу сећања и доприноси откривању пуне истине о свему што се догађало у периоду Другог светског рата. Наша је заједничка обавеза да од историјског заборава и покушаја сваког облика релативизације сачувамо достојанствено сећање на страдале. У том циљу као потписница Терезинске декларације, Република Србија прва је европска земља која је усвојила Закон о отклањању последица одузимања имовине жртвама Холокауста које немају живих законских наследника“, рекла је министарка културе Гојковић.

Роберт Сабадош, председник Савеза јеврејских општина Србије цитирајући делове романа „Semper idem“  Ђорђа Лебовића, подсетио је присутне на „зло доба“ из перспективе једног детета и захвалио се присутнима на чувању сећања.

„Свима вама који сте данас овде у Сомбору, желим  да кажем једно велико хвала. Свима  који сте допринели да Јеврејска заједница Србије  достојанствено и равноправно, са свим другим грађанима,  живи у миру, међусобном поштовању и разумевању“, рекао је Сабадош.

Ернест Херцог, испред Светског јеврејског конгреса, нагласио је да припадамо генерацији у чијим животима ће умрети и последњи сведоци Холокауста.

„Ми памтимо шта се догодило. Али памтимо и шта је човечанство изгубило у Холокаусту. Колико уметника, писаца, научника, нобеловаца. Колико људи који би овај свет учинили бољим. Ми памтимо. Ми не памтимо само њихово страдање и смрт, јер би то била неправда. Ми памтимо и њихове животе, идеје, очекивања и наде које су имали. Ми памтимо и њихову нерођену децу и унуке који би сада били наша генерација. Ми памтимо – и нећемо заборавити“ поручио је Херцог.

Свечаној академији присуствовао је и председник Скупштине Аутономне Покрајине Војводине Иштван Пастор, амбасадор Аустрије Николас Лутероти, амбасадор Немачке Томас Шиб, генерални конзул Мађарске Тибор Крајзингер, представници амбасада САД и Израела, представници заједнице Јевреја, Српске православне цркве, католичке цркве и исламске заједнице.

У знак сећања на жртве Холокауста, након свечане академије, приређена је и представа „Semper idem“ у Народном позоришту Сомбор, по роману Ђорђа Лебовића.