
Радни састанак са представницима локалне самоуправе града Сомбора
У радној посети Сомбору, јуче су боравиле саветнице Заштитника грађана Републике Србије Маја Златковић и Марија Кунстељ и сарадник из Удружења за ревизију приступачности Видан Данковић.
Посета је уприличена како би се надлежне институције Републике Србије упознале са стањем на терену када је у питању приступачност објеката јавне намена за особе са инвалидитетом, старије и друге грађане са тешкоћама у кретању. Програмом посета представника канцеларије Заштитника грађана Републике Србије одабрано је 26 локалних самоуправа међу којима је и Сомбор.
У току посете одржан је и радни састанак са представницима локалне самоуправе коме су, осим гостију, присуствовали: Чарна Петричевић заштитница грађана, Мирослав Ковачић, члан Градског већа за комуналну област и инвестиције Др Далибор Форгић, члан Градског већа за здравство и социјалну заштиту, Миодраг Петровић, начелник Одељења за просторно планирање, урбанизам и грађевинарство, Невена Росић, начелница Одељења за друштвене делатности, Томислав Ћавар, шеф Службе за заједничке послове и Марија Јерковић, сарадница за послове финансијске подршке породицама са децом, социјалне заштите и заштите права националних мањина.
На састанку је истакнуто да је Сомбор пример добре праксе и да је доста тога урађено по питању приступачности објеката јавне намена за особе са инвалидитетом, старије и друге грађане са тешкоћама у кретању, али и по питању различитих облика прилагођавања објеката. Уређени су пешачки прелази и прилагођени особама са инвалидитетом, постављен говорни семафор за слепе и слабовиде особе, велики део установа је прилагодио прилазе потребама особа са инвалидитетом, истакао је Миодраг Петровић, начелник Одељења за просторно планирање, урбанизам и грађевинарство
Град Сомбор је у претходном периоду по корацима на унапређењу укупног положаја особа са инвалидитетом у својој средини био лидер у Републици по иновацијама и мерама, истакла је Невена Росић, начелница Одељења за друштвене делатности и додала да пре свега мисли на помоћ и негу у кући коју могу да остваре стара, инвалидна и хронично оболела лица која живе сама или са другим лицем неспособним за пружање помоћи. Систем персоналне асистенције, којом се пружа услуга подршке кориснику у одржавању и унапређењу квалитета његовог живота кроз одржавање што већег степена независног живљења уз активно учествовање у заједници. Развојно саветовалиште омогућава право појединцима и породицама на „пакет“ у оквиру кога се реализују психолошко – педагошке, социјалне и правне услуге. Ове услуге пружају професионалци који имају потребна знања и вештине и стручне обуке за пружање овог вида услуга. Поред саме установе у којој се налази саветовалиште ова услуга је доступна појединцима и породицама и у средини у којој живе посебно када су у питању инвалидна или оболела лица, навела је Чарна Петричевић заштитница грађана града Сомбора.
По речима представника локалне самоуправе, део резултата је постигнут кроз реализацију пројеката, а део кроз реализацију програмских активности организација и удружења и развојних планова рада установа.
Све спроведене активности и мере треба унапредити у непосредној примени решења наведених у Стратегији развоја социјалне заштите Града Сомбора, с циљем побољшања положаја особа са инвалидитетом у локалној заједници, став је представника Сомбора.
Послови информисања и односа са јавношћу